Množírny psů
Ptáte se, co jsou to vlastně množírny psů? Že jste nikdy podobný výraz neslyšeli? To nejste sami, jde o poměrně novou záležitost, která je výmyslem podnikavců, kteří doslova obchodují se psy, a to v tom nejhorším slova smyslu.
Je samozřejmě rozdíl, když se chovatel rozhodne nechat svou plemennou fenku nakrýt, odchová štěňata a pak je prodává dalším zájemcům, a když se bez kontroly a péče doslova "množí" třeba i několik desítek psů v pár malých kotcích (nebo obecně ve stísněných prostorách), a to bez dostatku vody, krmiva a volného prostoru, který nakonec potřebuje každé zvíře (včetně člověka :-) ).
Je totiž rozdíl, jestli má doma chovatel psy s průkazem původu nebo bez něj. Pokud jeho svěřenci průkaz původu nemají, nevztahují se na ně pravidla o chovu. Jinými slovy, majitel má poněkud volnější ruce a mnohdy toho využívá velmi brutálním způsobem.
Takzvané množírny psů totiž znamenají pro jejich majitele snadný výdělek s nízkými náklady. Samozřejmě i za cenu velkého psího utrpení, majitelé takzvaných „psích množíren“ obvykle nemají vztah k zvířatům natolik rozvinut, aby jim bylo němých tváří nějak líto.
Pokud máte možnost levně pořídit štěňata populárních psích plemen, pravděpodobně máte co do činění právě s podobným člověkem. Rozmyslete si proto jakýkoliv obchod a spíše se zajímejte o to, v jakých podmínkách tito psi žijí. Často jsou totiž „schovaní“ před veřejností v osamělých velkých budovách, například opuštěných kravínech v naprosto nevyhovujících podmínkách. Na co nejmenším prostoru, doslova namačkaní jeden na druhého, musejí často zvířata trávit týdny a měsíce do doby, než si jich někdo v okolí vůbec všimne.
Majitel těchto takzvaných „psích množíren“ chce využít potenciál doslova do poslední kapky, takže feny, které pro vyhublost nemohou zabřeznout, nemocná štěňata nebo příliš staří psi bývají často vyháněni na ulici nebo v tomto nehostinném prostředí dokonce umírají. Samozřejmě se, vzhledem k prakticky nulové kontrole, mezi sebou množí i vzájemně úzce příbuzní psi.
A jak vlastně něčemu takovému zabránit? Neodpovídat na inzeráty, které slibují levné pořízení psa šlechtěného plemene bez průkazu původu. Pokud se nebojíte, můžete být trochu investigativní a po zjištění výše popsaných nekalostí vše oznámit na policii. Majitelé „psích množíren“ vás ale zpravidla do svého hájemství nepustí a štěně vám předají na benzínce, před supermarketem nebo podobném neutrálním místě.
V médiích občas zaznamenáte případ, kdy byla podobná „množírna“ odhalena, ale něco podobného nebývá příliš časté. Přitom určitě nelze říct, že se podobné věci dějí jen v malé míře. Dnešní doba, která je podrobena hlavně rychlému a snadnému zisku za minimální snahy, je takovýchto eventualit plná.
Jinými slovy – kupujte psy výhradně s průkazem původu a před obchodem navštivte jejich „rodinu“. Vyvarujte se přebírání štěňat někde u benzínky nebo u supermarketu. Vždy chtějte vydět zázemí ve kterém se štěňata narodila a vyrostla. Pokud si pořídíte psa bez průkazu původu, riskujete, že jeho sourozenci jsou právě chovanci těchto krutých vězeňských cel a vy sami jste finančně pomohli člověku, který je vědomě týrá. Tím nechci říct, že každý pes bez průkazu původu musí být z „psí množírny“. Pokud Vám chovatel bez problému ukáže zázemí, tak se neni čeho obávat.